Delavnice Projekta Onko

Author Image

Projekt Onko

3. marec 2025 ob 23:05

Title Image

FOTO: Vse pravice so pridržane. Avtor slike se strinja s prosto uporabo slike na tej spletni strani.

Osnovne informacije

CIljna publika: Odrasli, ki želijo poglobiti svoje znanje o raku, njegovih vrstah in značilnostih ter spoznati zdrav način življenja, s katerim lahko to bolezen pogosto preprečimo.

Izvajalec: Študentje medicine, ki so izkušeni člani Projekta Onko in so predhodno opravili teoretični in praktični del internega izobraževanja na Onkološkem inštitutu Ljubljana.

Trajanje: 90 minut.

Vsebina: Delavnica je sestavljena iz teoretičnega in praktičnega dela. Vsebino lahko glede na ciljno skupino nekoliko tudi prilagajamo, npr. poudarimo posamezne vsebinske sklope ali nekatere izpustimo (pri izrazito moških oz. ženskih skupinah).

Cena: Po dogovoru.

Zakaj naša delavnica?

Rak v svetu predstavlja drugo najpogostejšo bolezen in vzrok smrti, med rojenimi leta 2020 pa bosta v Sloveniji do svojega 75. leta starosti za rakom predvidoma zbolela eden od dveh moških in ena od treh žensk.

Na naši delavnici si o raku prizadevamo odkrito spregovoriti in udeležencem na poljuden način predati ključne strokovne informacije o zdravihnavadahinsamopregledovanju, ki posamezniku pomagajo pri preventivi ali zgodnji prepoznavi bolezni. Skoraj polovico vseh rakavih bolezni je namreč mogočepreprečiti, če sledimo ozaveščenemu življenjskemu slogu.

Verjamemo, da lahko z izobraževanjem javnosti zmanjšamo možnost tako za pojavbolezni kot tudi izboljšamo prognozo za tiste, ki se z diagnozo rak soočijo.

Potek delavnice

V teoretičnem delu delavnice podrobneje predstavimo in razložimo:

  • Kaj je rak in kako nastane?
  • Kakšne so lastnosti in kateri so dejavniki razvoja raka?
  • Kako lahko kot posamezniki pri sebi zmanjšamo tveganje za razvoj rakave bolezni?
  • Kateri presejalni programi trenutno delujejo v Sloveniji (Dora, Zora in Svit) ter kakšen je proces sodelovanja pri njih?

Nato se osredotočimo na posebnosti najpogostejših vrst rakov v Sloveniji, med katere sodijo rak dojk, materničnega vratu, kože, testisov in prostate. Na koncu podamo napotke za samopregledovanje kože, dojk in mod.

V praktičnem delu delavnice udeleženci aktivno sodelujejo in novo pridobljeno znanje o samopregledovanju v živo preizkusijo na modelih dojk, mod in kože. Za prikaz rakavih sprememb imamo na voljo modele prostate in materničnega vratu. Prav tako smo pripravili zloženke in kartončke s povzetki osnovnih informacij o raku na splošno ter o melanomu, raku dojk in raku mod.

Kdo smo?

Projekt Onko je prostovoljen in neprofiten projekt, ki od leta 2022 deluje v okviru Društva študentov medicine Slovenije. Ukvarjamo se z ozaveščanjem širše javnosti o raku, pomenu preventive in zgodnjega odkrivanja bolezni ter z učenjem samopregledovanja. Da bi spodbudili ljudi k sodelovanju pri presejalnih programih za raka in samopregledovanju ter destigmatizirali temo pogovora o raku, organiziramo aktivnosti in dogodke, kot so strokovna ali poljudna predavanja, kongresi, okrogle mize in informativne stojnice. Prav tako se aktivno povezujemo s številnimi vodilnimi organizacijami na področju onkologije v Sloveniji, npr. Društvo onkoloških bolnikov Slovenije, Europa Donna Slovenija in Junaki 3. nadstropja. Posebej smo ponosni, da smo poleg informativnih objav na svojih družbenih omrežjih lahko delili tudi zgodbe borcev, posameznikov, ki so imeli z rakom osebno izkušnjo.

Veselimo se priložnosti sodelovanja in se zahvaljujemo za podporo pri naših prizadevanjih ozaveščanja o raku. Za dodatna vprašanja smo dosegljivi na spodaj navedeni elektronski naslov ali preko socialnih omrežij.

Kontaktni e-naslov: projekt.onko@dsms.net.

Facebook: https://www.facebook.com/projektonko/.

Instagram: https://www.instagram.com/projektonko/.